Czym zajmuje się alpinizm przemysłowy?

  • Home
  • Czym zajmuje się alpinizm przemysłowy?

Czym zajmuje się alpinizm przemysłowy?

21 września 2022 Sebastian Comments Off

Alpinizm przemysłowy to termin odnoszący się do prac na wysokości wykonywanych w podwieszeniu lub podparciu. Alpiniści przemysłowi wykorzystują w swojej pracy  techniki dostępu linowego, które wywodzą się z technik wspinaczkowych i jaskiniowych. Ich ewolucja pozwoliła na stworzenie systemu pracy, który wypełnił lukę na rynku usług wysokościowych. Czym zajmuje się alpinizm przemysłowy? Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnych alpinistów?

Zanim na rynku pojawił się alpinizm przemysłowy usługi na wysokości były realizowane przy pomocy specjalistycznego sprzętu. To wiązało się z szeregiem ograniczeń (np. maksymalna wysokość, na jaką mógł zostać podniesiony pracownik) oraz wysokimi kosztami pracy na wysokości. Dostęp linowy, którym  posługują się alpiniści przemysłowi rozwiązał ten problem.

Zakres pracy alpinisty przemysłowego

Alpinista przemysłowy to w pierwszej kolejności osoba posiadająca kompetencje umożliwiające bezpieczne posługiwanie się technikami dostępu linowego. W chwili obecnej techniki dostępu linowego są bardzo zaawansowane. Alpiniści przemysłowi posiadają liczne uprawnienia. Doskonałym tego przykładem jest firma Life in Cloud. Posiadamy uprawnienia międzynarodowe IRATA (Industrial Rope Access Trade Association) – uprawnienia honorowane praktycznie na całym świecie. Sam właściciel firmy posiada IRATA Level 3. Równocześnie alpinista przemysłowy posiada kompetencje do wykonywania określonych czynności na wysokościach. Zakres tych czynności to kwestia bardzo indywidualna. Na rynku funkcjonują osoby, które wyspecjalizowały się w alpinistycznym myciu okien, jak również osoby o znacznie szerszym spektrum kompetencji i umiejętności.

Do podstawowych usług świadczonych w ramach alpinizmu przemysłowego zaliczyć można:

Prace montażowe i demontażowe to szeroki zakres usług, w ramach których alpinista przemysłowy wykonuje bardzo zróżnicowane zadania. Usługi tego typu są realizowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Mogą obejmować montaż i demontaż konstrukcji stalowych, reklam i banerów, montaż i demontaż systemów przeciwpożarowych czy systemów zabezpieczeń do ochrony przed ptakami. W sezonie zimowym prace montażowe często obejmują także montaż i demontaż oświetlenia oraz ozdób świątecznych.

Zakres usług oferowanych w ramach szeroko rozumianego alpinizmu przemysłowego jest bardzo zróżnicowany. Firmy działające na tym rynku często specjalizują się w konkretnych sektorach prac na wysokości. Dlatego zawsze warto szczegółowo zapoznać się z ofertą potencjalnego wykonawcy usługi, a w razie wątpliwości skontaktować i dopytać o możliwość wykonania określonych prac w danych warunkach.