• Home
  • Jak często myć okna?
mycie okien

Jak często myć okna?

6 kwietnia 2023 Sebastian Comments Off

Częstotliwość mycia okien to kwestia dość indywidualna. Zależy zarówno od potrzeb konkretnego budynku i jego stolarki okiennej, jak również od preferencji zamieszkujących lub użytkujących go osób. Warto pamiętać, że okna to w dużym stopniu wizytówki danego sklepu, biurowca, firmy, a także domu mieszkalnego – a odwiedzające je osoby i klienci często zwracają uwagę w pierwszej kolejności na elewację budynku oraz stan okien. Zalecaną częstotliwość ich mycia określa zazwyczaj właściciel lub zarządca danego obiektu.

Częstotliwość mycia okien i jej najważniejsze wyznaczniki

Okna brudzą się w różnym tempie i stopniu, w zależności od wielu czynników, na działanie których są wystawione. W niektórych budynkach wystarczy myć okna raz do roku, gdyż ilość osadzających się na nich zabrudzeń jest minimalna. W innych konieczne jest systematyczne czyszczenie okien, które w innym wypadku dość szybko stały by się matowe i nieestetyczne.

Na zalecaną częstotliwość mycia wpływ ma przede wszystkim lokalizacja. Im bliżej ulicy szybkiego ruchu lub centrum miasta znajduje się budynek, tym szybciej zabrudzeniom będą ulegać jego okna. To samo dotyczy budynków zlokalizowanych w dzielnicach przemysłowych.

Bezpośrednie otoczenie budynku również ma znaczenie. Jeśli w pobliżu znajdują się drzewa, parkingi samochodowe, siedliska ptaków – wówczas na oknach mogą regularnie osadzać się różnego typu zabrudzenia: pyłki, cząsteczki spalin, ptasie odchody.

Znaczny wpływ ma także sama pogoda oraz częstotliwość i intensywność występowania opadów. Intensywne deszcze, śnieg, grad mogą nieść z sobą różne potencjalne zanieczyszczenia, które będą osadzać się na powierzchni szyb. To samo dotyczy porywistych wiatrów, które mogą przynieść z sobą cząstki brudu.

Ważnym czynnikiem jest także wysokość budynku lub konkretnej kondygnacji, na której znajdują się interesujące nas okna. Im wyższy jest budynek – tym potencjalnie rzadziej będziemy zmuszeni do czyszczenia jego okien. W przypadku biurowców – ich najwyższe piętra mogą być poza zasięgiem oddziaływania spalin i pyłków, unoszących się w danej okolicy. Oczywiście również one wymagają czasem oczyszczenia, a do realizacji tego zadania polecamy skorzystać z pomocy naszej firmy specjalizującej się w alpinizmie przemysłowym. Ostatnim istotnym czynnikiem jest charakter i sposób wykorzystania budynku. Jest sprawą oczywistą, że niektóre branże i formy działalności wymagają częstszego mycia, np. gabinety kosmetyczne, dentystyczne, kancelarie, galerie handlowe. By nie odstraszać klientów zalegającymi na szybach zanieczyszczenia, warto myć je na bieżąco i nie czekać, aż zabrudzenia stworzą wyraźnie widoczny osad.