Na czym polega alpinistyczne mycie okien?

  • Home
  • Na czym polega alpinistyczne mycie okien?

Na czym polega alpinistyczne mycie okien?

21 września 2022 Sebastian Comments Off

Przeszklenia wielkopowierzchniowe stanowią nieodłączny element współczesnej architektury mieszkalnej i użytkowej. Ich zastosowanie nadaje bryle budynku lekkości, a właścicielom i zarządcom nieruchomości przysparza dodatkowych problemów związanych z utrzymaniem czystości okien położonych na znacznych wysokościach. Alpinistyczne mycie okien to usługa polegająca zapewnieniu czystości różnego rodzaju przeszklonych obszarów znajdujących się na wysokościach. Usługa dotyczy mycia szyb, szklanych paneli elewacyjnych, witryn i wielu innych.

Jak przebiega alpinistyczne mycie okien?

Podstawowym problemem przeszkleń znajdujących się na dużych wysokościach jest utrudniony dostęp. W niektórych przypadkach szyby można wyczyścić z poziomu gruntu. Służą do tego celu specjalistyczne urządzenia typu IONIC. Jednak coraz częściej ich zasięg okazuje się niewystarczający. Dotyczy to w szczególności nowoczesnych biurowców i obiektów komercyjnych, które wznoszą się na znaczne wysokości. Wówczas z pomocą przychodzą alpiniści przemysłowi, którzy wykonują powierzone im zadania przy wykorzystaniu technik dostępu linowego.

Dostęp linowy to zespół technik, które powstały na bazie technik wspinaczkowych i jaskiniowych. Pozwala na prowadzenie prac na wysokości w podwieszeniu lub podparciu. W pracach tych stosuje się dwa oddzielnie zakotwiczone i współpracujące ze sobą systemy linowe. Pierwszy to system roboczy, drugi zabezpieczający. To pozwala na wyeliminowanie rusztowań i poprawę bezpieczeństwa pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu łatwego dostępu do czyszczonych powierzchni.

Kto może wykonać alpinistyczne mycie okien?

Bezpieczne posługiwanie się technikami linowymi wymaga odpowiednich kompetencji, dlatego usługi związane z alpinistycznym myciem okien najlepiej zlecić wykwalifikowanym alpinistom przemysłowym. To osoby, które obok bardzo dobrej znajomości specyfiki pracy z dostępem linowym posiadają szereg dodatkowych kompetencji umożliwiających im wykonywanie różnych czynności. Mycie okien i przeszkleń zlokalizowanych na dużych wysokościach jest jedną z nich.

Kiedy myć okna na dużych wysokościach?

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów mycie okien na dużych wysokościach zaleca się wykonywać przy ograniczonej ekspozycji przeszkleń na promieniowanie słoneczne oraz bezwietrznej pogodzie. Silny wiatr jest sporym utrudnieniem podczas wykonywania prac na ścianie budynku. W zdecydowanej większości przypadków oznacza to konieczność zaczekania na pochmurny i bezwietrzny dzień lub zlecenia wykonania prac w niestandardowych godzinach. Osoby zajmujące się alpinistycznym myciem okien są przyzwyczajone do wykonywania swoich obowiązków wcześnie rano lub późnym wieczorem a nawet w godzinach nocnych przy wykorzystaniu odpowiedniego oświetlenia kiedy warunki do wysokojakościowej pracy są najlepsze.