Life In Cloud

  • Home
  • Zastosowanie dronów w inspekcji budynków

Zastosowanie dronów w inspekcji budynków

19 czerwca 2023 Sebastian Comments Off

Inspekcja pozwala na ocenienie stanu technicznego domów, obiektów przemysłowych, hal, magazynów i innych. Z wykorzystaniem tradycyjnych metod nie zawsze udaje się stwierdzić, w jakiej kondycji są obiekty – zwłaszcza, gdy zależy nam na weryfikacji tego, co dzieje się u góry, np. na dachu czy kominach. Zastosowanie dronów daje całe spektrum możliwości w ocenie stanu technicznego, ale też estetyki i pozwala lepiej zaplanować prace oraz zoptymalizować ich koszty.

Które elementy budynków poddaje się inspekcji dronem?

Jednym z najważniejszych zastosowań dronów w inspekcji budynków jest możliwość dokładnego badania dachów, elewacji, kominów i innych trudno dostępnych z gruntu obszarów.

Drony wyposażone w kamery wysokiej rozdzielczości i termowizję mogą dostarczać szczegółowych obrazów i informacji o stanie technicznym budynku, jak również  jego poszczególnych elementów, np. instalacji fotowoltaicznej. Mogą wykrywać problemy strukturalne, zanieczyszczenia, ubytki czy nieszczelności, które są trudne do zauważenia gołym okiem, a bywają przyczyną poważniejszych usterek czy utraty efektywności cieplnej. Dzięki inspekcjom dronami, które są bardziej precyzyjne i mogą wykrywać problemy na wczesnych etapach, koszty utrzymania i potencjalnych napraw finalnie wydają się niższe.

Łatwy i szybki dostęp nawet na większych dystansach

Niewątpliwą zaletą stosowania dronów w inspekcji budynków jest ich zdolność do szybkiego pokonywania dużych dystansów i eksploatowania sporych obszarów. Mają one dostęp do trudno dostępnych miejsc, do których człowiek nie mógłby się dostać lub ryzykowałby upadkiem z wysokości. Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty, stosowanie dronów do inspekcji budynków jest rekomendowane, bo odczuwalnie skraca czas potrzebny na inspekcję i minimalizuje zaangażowanie ludzi.

Dron na budowie – jak wykorzystać drona do monitorowania placu budowy?

Drony mogą być wykorzystywane do monitorowania postępu prac budowlanych. Przez regularne przeloty nad placem budowy, można śledzić postęp prac, sprawdzać zgodność z projektem, oceniać jakość wykonania i na wczesnym etapie wykrywać ewentualne błędów lub opóźnienia w harmonogramie prac. Drony mogą dostarczać obrazy, filmy i dane, które mogą być wykorzystane do analizy i raportowania.

Poprawa bezpieczeństwa? To możliwe dzięki dronom

Drony w inspekcji budynków mogą poprawić poziom bezpieczeństwa i odciążyć pracowników od zadań, które do tej pory były dla nich zagrożeniem. Dzięki zdalnemu sterowaniu i eliminacji potrzeby wchodzenia na niebezpieczne obszary, ryzyko dla pracowników znacznie się zmniejsza.